Senior Leadership

Mr A Ward – Executive Headteacher
Mr T Thomas – Deputy Headteacher
Ms G Baker – Assistant Headteacher
Mrs L Chinn – Assistant Headteacher/MAT SEND Lead
Mrs L Green – Assistant Headteacher
Mrs K Hannan – Assistant Headteacher
Mr J Petit – Assistant Headteacher

Teaching Staff

Miss M Allan – English / KS4 English Literature Co-ordinator
Mr J Allen – PE
Mr D Barton – Director of Creative & Technical Faculty
Miss L Beardsmore – Business / Head of House, Malvern
Mr K Brannan – Geography / Head of Sixth Form
Miss S Bray – Biology / Science Intervention / ECT Mentor
Mr T Bristowe – PE / i/c Core PE / Humanities
Mrs A Brooks (Henman) – PE / PESCO / House Co-ordinator
Mrs A Cadman – Director of Sciences Faculty
Miss O Cassidy – Physics
Mrs A Challender – English / KS4 English Language Co-ordinator / ECT Mentor
Mr T Clements – Art/Photography
Mr D Cook – Food
Mr A Coyle – History
Miss R Crowe – Mathematics / PP Champion
Miss H Daniels – Lead Practitioner / Head of Psychology
Mrs C Douglas – Head of Photography
Mrs H Duggins – Chemistry / ECT Mentor
Mr D Earles – Director of Mathematics Faculty
Mr S Green – Mathematics / DofE Leader
Mr A Homer – Computer Science
Miss E Hopkins – PE / Humanities / Head of HSC/Child Development
Mr M Hopkins – Head of Physics
Mr C Innes – Mathematics / Intervention Co-ordinator
Miss L Jordan – Lead Practitioner / Head of Media/ICT
Mr S Joy – Lead Practitioner / 2 i/c English
Mr M Kabir – ICT/Accountancy
Miss K Kamrowska – English
Mr E Keady – Head of Drama
Mr J Kendall – Mathematics / ECT Mentor
Mr D Kesterton – Resistant Materials
Mr F Khawaja – ICT/ i/c E-learning, VLE, Cross Curricular / Strategic Lead ICT
Mrs C Kirk – Head of Food
Mr J Lal – Mathematics
Mrs K Lall – (Dilay) Head of Biology
Ms J Leggett – Head of MFL / ECT Mentor
Mrs K Loader (Styler) – Head of Business Studies / ECT Mentor
*Miss C Lyons (Tues, Wed, Fri) – Head of Music / DofE Co-ordinator
Mr C Monk – Director of Humanities Faculty
Miss T Nicholson – Spanish / Head of House, Bredon
Mrs C Packett – Science / Assistant Head of Sixth Form
Dr E Pass – Science
Miss E Phipps – History/Geography
Miss C Pinnell – 2 i/c Mathematics
Mr P Pleasant – Head of Art
Miss M Rowley – English
Miss A Savva – English / Sixth Form House Leader
Miss H Schofield – English
Miss J Staley – English / Year 11 English Intervention Co-ordinator
Mrs G Stangroom – (Mat Leave March.2022) Head of Resistant Materials
Mrs K Stocks – Head of History
Miss R Taylor – Head of PE
*Mrs V Tapp – (Mon, Wed, Thu, Fri) Head of Chemistry
Mr J Timney – Physics / Head of House, Kinver
Miss L Tyrrell – (Mat Leave) Science
Mrs R Walford – SENDCO
*Mr N Warnett – (Mon, Wed, Thurs, Fri) Maths
Miss J Wilkinson – Director of English Faculty / PPD Lead
Mrs E Young – Lead Practitioner / Head of RE

Support Staff

Mrs K Ayres – Kitchen Assistant
Mrs A Barnes – Finance/Admin
Mrs N Beech – Attendance/Admin
Mr M Bird – Assistant Site Manager
Mrs S Blackmore – Senior Science Technician
Mr C Boston – Site Apprenticeship
Mrs S Boston – Progress Assistant
Mr F Brady – Site Manager
Mr D Case – Head of Year 9
Miss E Casey – Exams Officer/Admin
Mr J Cater-Stephens – Network Manager
Mr B Clarke – IT Technician
Miss J Davis – Education Welfare Officer
Miss T Davenport – (Mon, Tue, Wed, Thu) Progress Assistant
Mrs L Deakin – Progress Assistant
Miss Z Djurkovic – Progress Assistant
Mrs T Duncan – Business Manager/Chief Financial Officer
Miss E Durbin – Progress Assistant
Mrs L Edginton – Creative & Technical Technician/Progress Assistant
Mrs K Elvins – Kitchen Assistant
Mrs A Fanning – Visitor Receptionist/Admin
Mr J Finch – ICT Technician
Mrs A Garrett – Kitchen Assistant
Mr S Goodwin – Senior Operating Officer (BMAT)
Miss M Griffin – Progress Assistant Apprentice
Mr L Hands – Assistant Site Manager
Mrs S Harvey – Learning Cover Supervisor
Mrs J Healy – Kitchen Assistant
Mrs K Hurley – (Mon, Tues, Wed & Fri) Inclusion Co-ordinator (Pitstop)
Mr B Jones – IT Technician
Mrs L Laxton – Careers & Guidance Advisor
Mr D Lawrence – Assistant SENDCO
Mr A Madkins – IT Apprentice
Mrs M Martin – Secretary/Admin
Mrs C Millham – Progress Assistant
Mrs R Morris – Assessment/Progress/Data Manager
Mrs G Muraru – Learning Cover Supervisor
Mrs S Nicholls – Cook in Charge
Mr C Notley – IT Technician
Ms J Reynolds – CEO & Headteacher’s PA/Office Manager
Ms C Rock – Progress Assistant
Mrs C Roberson – Cover Manager/BROMCOM Data/Admin
Mrs M Senior – Creative & Technical Technician/Progress Assistant
Mrs C Seymour – Reprographics/Admin
Mr G Slim – Seclusion Manager
Mrs B Stanley – Lunchtime Supervisor
Ms H Steer – Clerk, Company Secretary/Admin
Mrs S Stephenson – Head of Year 10
Ms E Stewart – Finance Officer/Lettings/Admin
Miss L Tustin – Science Technician
Ms K Williams – Progress Assistant
*Miss S Williams – (Tue, Wed, Thu (am)) Progress Assistant (Mat leave from Jan 2020)
*Mrs N Willmott – (Mon, Tue, Wed, Thu) Progress Assistant

Other (Non-Employees)

Mr B Fryer – Science PGCE Student
Miss F Karim – Business PGCE Student
Miss A Mullis-Watkins – MFL PGCE Student
Miss E Perkins – Psychology PGCE Student
Miss I Runacres – Art & Design PCGE Student
Miss D Murray-Gill – PE PGCE Student